Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 9 grudnia 2013

Z cyklu "Fabryka Piernika" - robimy piernikowy domek:))

Tyle radości, ile miałyśmy przy lepieniu tego domku, nie da się opisać. Kuchnia zamieniła się w jedną wielką Fabrykę Piernika :D Chciałyśmy , aby nasz domek wyglądał jak najbardziej realnie, a przy tym wyglądał, jak wyciągnięty z Śnieżnej krainy. Chyba się udało:) Przepis na piernika miałyśmy nasz , sprawdzony, długo dojrzewający do spożycia. Połączyłyśmy pracę nad domkiem , z wypiekiem świątecznych pierniczków. Leżą sobie teraz w puszce, i czekają do udekorowania przed samą Wigilią:)  A Domek stoi już dumnie na półce, i zapowiada nadchodzące Święta...
Ulepienie tego cuda nie jest trudne, ale nie ukrywam pracochłonne. Jeżeli tylko dokładnie wytniecie z ciasta piernikowego elementy domku, wszystko powinno się zakończyć sukcesem:)  Szablon na domek znalazłam na blogu "Świat Ciasta" , najbardziej prostał naszym oczekiwaniom. Trochę wprowadziłyśmy własnych zmian jeżeli chodzi o końcowe dekorowanie, ale generalnie sama konstrukcja domku wierna jest oryginałowi:)

Przepis na ciasto piernikowe:
  • 40 dag miodu
  • 30 dag cukru pudru
  • 20 dag masła
  • 1 kg mąki
  • 2 łyżeczki sody
  • torebka przyprawy do pierników
  • 2 łyżeczki kakao
  • 2 duże jajka
  • 5 łyżek mleka
  • torebka cukru waniliowego
  • szczypta soli 

W rondelku z grubym dnem, na małym ogniu rozpuścić miód. Chwilę pogotować. Zamieszać, dodać cukier i pokrojone na kawałki masło. Mieszać, aż cukier całkiem się rozpuści. Wystudzić. Dodać  do mieszanki miodowej mąkę, cukier waniliowy, kakao, sodę rozpuszczoną w dwóch łyżkach wody, sól i przyprawę do pierników.Wymieszać.  Następnie wbić jajka i wlać mleko. Zagnieść ciasto, owinąć folią aluminiową i schłodzić w lodówce ok.2 godzin. 
Po tym czasie ciasto rozwałkować na grubość około 3 mm i wyciąć następujące części domku(tu jest link do szablonu domku tutaj - szablon pochodzi z blogu "Świat Ciasta") :
1. Podstawę
2. Front
3. Tył
4. Ścianki boczne
5. Drzwi
6. Dach
7. Komin
8. Drewienka na opał
9. Płotek
10. Okiennice i parapety.

Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, w odstępach 1cm (pierniki lekko wyrosną). Piec 12-15 minut w temp. 200ºC.  Wystudzić. 

  Czas na przygotowanie lukru:) (2 białka,500g cukru pudru, sok z 1/2 cytryny, 2 łyżki kakao). Ubić białka, powoli dodając cukier puder i sok z cytryny. Podzielić go na 2 części. Do jednej z nich dodać kakao i ponownie zamieszać. Brązowym lukrem będziemy sklejać  elementy chatki, aby domek wydał się bardziej realny .
Najpierw połączyć ścianki domku. W tym celu krawędzie ścianek posmarować dosyć obficie kakaowym lukrem i ułożyć je na podstawie. Chwilę przytrzymać, by lukier dobrze "związał", po czym odstawić do zastygnięcia. Następnie przykleić elementy dachu. Również zostawić na chwilę do zastygnięcia. Dokleić drzwi tak, aby były otwarte, a na koniec okiennice, parapety, płotek, drewienka na opał i komin . 
Gdy już wszystko dobrze nam zastygnie możemy brać się za dekorację białym lukrem . Teraz już wszystko zależy od naszej inwencji twórczej:)  Miłej zabawy, i niekończących się pomysłów:))

 Przy okazji domku, oczywiście nie mogło zabraknąć naszych pierniczków. Leżą sobie teraz ozdobione i czekają na swoje pięć minut za dwa tygodnie :)





wtorek, 26 listopada 2013

Szybkie ciasto na kaszy manny z powidłami :)

Jeżeli lubicie budynie, kaszki i wszystko co jest z ich dodatkiem, to przepis jest dla was!:) My w domu kochamy takie przepisy. Ciasto jest pyszne,dość szybkie w wykonaniu. Dodatek konfitury jest idealnym dopełnieniem, i sprawia że ciasto nie jest mdłe. Polecam. Przepis z blogu "blogogotowanie.blox.pl".



Ciasto:
250g masła
2,5 szklanki mąki pszennej
4 żółtka
2 łyżki cukru pudru
Wszystkie składniki zagniatamy szybko na gładkie ciasto. Formę do ciasta wykładamy papierem do pieczenia, i dno wykładamy 2/3 ilości ciasta. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180st.C, około 10 min.. Pozostałe ciasto wkladamy do lodówki, do schłodzenia. 
Kasza:
1l mleka
1/2 szklanki cukru
1 cukier waniliowy większy
9 łyżek kaszy manny
2/3 l mleka zagotowujemy w rondelku. W pozostałej ilości mieszamy kaszę i oba cukry. Mieszankę dodajemy do zagotowanego mleka, i gotujemy ciągle mieszając, aż kasza wyrażnie zgęstnieje. Od razu po ugotowaniu wylewamy na podpieczony spód. Na wierzchu nakladamy kleksami konfitury (wasze ulubione), na wierzch ścieramy resztę ciasta (ja wyciełam szachownicę). Tak przygotowane wkładamy do piekarnika na 25-30 min. w temp. 180st.C
Smacznego:)



Domowa masa krówkowa, ze skórką pomarańczy i migdałami :)

I kolejne Święta zbliżają się wielkimi krokami. Po malutku  przygotowujemy się do nich z Olinkiem. Przeglądamy stare przepisy, szukamy nowych. Są takie, których nie może zabraknąć, ale też chciałybyśmy zrobić coś nowego, i zaskoczyć najbliższych. Ostatnio, kiedy próbowałyśmy przepisu na 3bit'a mojej koleżanki, strasznie nacięłyśmy się na gotową masę krówkową. Była zbyt gęsta, zbyt słodka, i generalnie bleee (a przecież my uwielbiamy krówki, i żadko kiedy nam jakaś nie smakuje!!!). Stąd pomysł na zrobienie swojej. Ponieważ idą święta, a my lubimy eksperymenty, i lubimy chrupać, to postanowiłyśmy wzbogadzić ją o skórkę pomarańczową i migdały:) Stoi sobie teraz w słoiczkach, i czeka na swoje 5 minut (jeden zjadłyśmy, w ramach oceny wyrobu - oczywiście) :P

 
Składniki na około 500 ml:
  • 1500 ml mleka
  • 1,5 szklanki cukru
  • szczypta soli
  • 1/4 szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • 1/2 szklanki posiekanych migdałów
Do garnuszka z szerokimi grubym dnem nalać mleka. Dodać cukier, sól,wymieszać, doprowadzić do wrzenia. 
Zmniejszyć moc palnika, gotować na minimalnej mocy przez około 2 - 3 godziny (mieszając bardzo rzadko), aż całość nabierze głębokiego karmelowego koloru i zgęstnieje. Masa gęstnieje również podczas stygnięcia, musimy o tym pamiętać. Gotową masę ściągamy z palnika, wsypujemy nasze dodatki, nakładamy do małych słoiczków jeszcze gorącą, dokładnie zakręcamy. wywracamy słoiczki do góry nogami, i studzimy. Potem sprawdzamy, czy dekielki się wciągnęły, i nie są wybrzuszone. Jeżeli nie, to znaczy, że są dobrze zamknięte, i możemy je długo przetrzymywać :)
Smacznego:)

Tęczowy tort waniliowo- czekoladowy:)

A to drugi urodzinowy tort, specjalny na przyjęcie dla dzieci. Miał być (jak to Olivka określiła) kwadratowo-okrągły. Czekoladowo- waniliowy, kolorowy, z żelkami, czekoladkami i żabami. Matko święta!!...pomyślałam sobie. Co za kombinacja, i zabrałam się do roboty. Tym razem żabki lukrowe są kupne, nie dałam rady zrobić ich sama, więc skorzystałam, z faktu, że teraz można sobie ułatwić życie w supermarkecie:P Cała reszta to efekt mojej dozgonnej miłości dla córki , i jej pomysłów:) Do tego przepisu potrzebne nam będą barwniki spożywcze, wystarczą dwa, chyba, że chcecie bardziej zaszaleć:P

 
Składniki na 2 kolorowe blaty biszkoptowe (o średnicy 20 - 22 cm):
  • 3 duże jajka
  • 150 g drobnego cukru do wypieków
  • 75 g mąki pszennej
  • 30 g mąki ziemniaczanej
  • barwniki spożywcze, w żelu/paście lub w proszku (ja użyłam w żelu)

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąki wymieszać, przesiać.
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając.
Do masy jajecznej wsypać przesiane mąki. Delikatnie wmieszać do ciasta szpatułką, by składniki się połączyły, a piana nie opadła. 
Ciasto podzielić na pół, do każdej części dodać odrobinę wybranego barwnika, delikatnie wymieszać.
Dwie  formy o średnicy 20 - 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno), nie smarować boków. Delikatnie przełożyć do nich ciasto. Piec w temperaturze 160ºC przez około 20 - 22 minuty lub do tzw. suchego patyczka. Ja miałam jedną okrągłą, i jedną kwadratową formę. Biszkopty studzimy, i każdy kroimy na dwa blaty.

Krem waniliowy:
500g serka homogenizowanego waniliowego np. Danio
2 płaskie łyżki żelatyny rozpuszczone w niedużej ilości gorącego mleka
Ostudzoną i dokładnie rozpuszczoną żelatynę z mlekiem wlewamy do serka i miksujemy do połączenia.

Krem czekoladowy:
2 tabliczki mlecznej czekolady
500ml śmietany kremówki 30%
Śmietanę podgrzać w garnuszku, dodać drobno pokruszoną czekoladę, zdjąć z ognia i mieszać, aż czekolada całkowicie się rozpuści.
Wystudzić.
Dobrze schłodzić w lodówce.Wyjąć krem z lodówki i ubić na sztywno.
 
Dodatkowo:
poncz do nasączenia,
powidła śliwkowe,
kolorowe żelki,
starta czekolada, albo gotowe płatki czekoladowe 

Pierwszy kwadratowy blat nasączamy częścią ponczu( sok z 1 cytryny wymieszany z  szklanką wody). Kładziemy na niego połowę kremu waniliowego. Przykrywamy drugim kwadratowym, i robimy z nim to samo. Kładziemy na niego okrągły blat, smarujemy go powidłami, kładziemy 1/4 kremu czekoladowego. Przykrywamy drugim, okrągłym blatem. Resztą kremu czekoladowego smarujemy cały tort, tak aby go dokładnie przykryć. Sypiemy jego boki czekoladą i żelkami. Na wierzch kładziemy nasze ozdoby z cukru, i możemy posypać resztą żelków, i czekolady. Smacznego:)

Muzyczny Tort czekoladowy z kremem waniliowym :)

Dziesięć lat nam minęło jak jeden dzień. Trudno uwierzyć, że moja dziewczynka, to tak naprawdę już pannica, jak się patrzy. Tort też musiał być już bardziej dla małolaty, a nie dla dziecka :P  Kiedy podpytywałam Olivkę, jak by miał wyglądać, powiedziała, że ma być muzyczny i wesoły. Muzyczny? HMMMM, no i po burzy mózgu, 6 godzinach pieczenia, kręcenia, ucierania i ozdabiania...powstał:)  Tort czekoladowy (jakże by inaczej), z kremem waniliowym i powidłami śliwkowymi. Polany polewą czekoladową, i ozdobiony lukrem królewskim. Mięciutki, wilgotny i pyszny:)

Składniki na biszkopt:
 
  • 5 jajek
  • 3/4 szklanki cukru
  • 2/3 szklanki mąki pszennej (tortowej)
  • 1/3 szklanki kakao
 Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Mąkę i kakao wymieszać, przesiać.
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając.
Do masy jajecznej wsypać suche składniki. Delikatnie wmieszać do ciasta, by składniki się połączyły.
Tortownicę o średnicy 20 - 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno), nie smarować boków. Delikatnie przełożyć ciasto. Piec w temperaturze 160 - 170ºC przez około 35 - 40 minut lub do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu biszkopt wystudzić, i dopiero potem wyciągnąć z formy. Przekroić na trzy blaty. (ja piekłam w tortownicy w kształcie serduszka, ale można upiec w tradycyjnej, i potem wyciąć biszkopt w odpowiednim kształcie).

Dodatkowo:
słoiczek powideł śliwkowych
poncz do nasączenia biszkoptu (sok z jednej cytryny, wymieszany z połową szklanki wody)
Krem waniliowy budyniowy:
3/4 l mleka
2 budynie waniliowe
100g masła w temp.pokojowej
Budynie gotujemy według opisu na opakowaniu, tylko nie w 1l, a w 3/4l mleka. Chodzi nam o to aby był gęściejszy. Po ugotowaniu, ściągamy z palnika, przykrywamy garnek talerzykiem i studzimy (chodzi o to aby nie zrobił nam się kożuch). Po wystudzeniu miksujemy masło na puszystą masę, i dodajemy partiami budyń, nadal miksując. Tak gotowym kremem będziemy smarować nasze blaty, uprzednio smarując je powidłami ze śliwek:) I tak kładziemy pierwszy blat, nasączamy go ponczem, smarujemy powidłami, i nakładamy połowę kremu. To samo robimy z drugim blatem, i przykrywamy go ostatnim. Tort chłodzimy min. 3h w lodówce, zanim będziemy go smarować polewą i ozdabiać.

Polewa czekoladowa:
3 łyżki mleka
3 łyżki masła
3 łyżki kakao naturalnego
3 łyżki z czubkiem cukru pudru
Wszystkie składniki wkładamy do garnuszka, i podgrzewamy na małym ogniu do zagotowania, i zgęstnienia (masa szybko gęstnieje, i szybko stygnie).  Studzimy. od czasu do czasu mieszając (aby nie zrobił się nam kożuszek czekoladowy:P). Wystudzoną, i gęstą polewą smarujemy cały tort (boki i wierzch). Wkładamy do lodówki i studzimy.

Lukier królewski:

  • 90 g białka (ok. dwóch białek)
  • 445 g cukru pudru
  • 5 - 7 kropli soku z cytryny
Białka oddzielić od żółtek . Przelać je do czystego, suchego naczynia.
W misie miksera umieścić wszystkie składniki na lukier. Ucierać przez 10 - 20 minut na najniższych obrotach miksera. Nie wolno ubijać zbyt szybko - spowoduje to napowietrzenie cukru i utworzą się pęcherzyki powietrza, które powodują pękanie lukru. Gotowy lukier nie spływa ze szpatułki, ale delikatnie się na niej zagina. Tak gotowy lukier przekładamy do szprycy i dekorujemy nim tort. Ja namalowałam pięciolinie i nutki. Biedronki i kwiatki otrzymałam z lukru z dodatkiem barwników. Lukier który otrzymałam, podzieliłam na cztery części. Jedną zostawiłam białą, do drugiej dodałam czerwony barwnik w żelu, do trzeciej zielony, a do czwartej czarny. Na papierze do pieczenia , z kolorowego lukru, wyciskałam ozdoby (biedronki, i kwiatki), zostawiłam do wyschnięcia, i kładam na tort. Biały zostawiłam do dekorowania szprycą. Tort jest trochę pracochłonny, ale dobrze się przy nim bawiłam, a radość Olinka...bezcenna:D

Smacznego:D


czwartek, 28 marca 2013

Babeczki z białą czekoladą i kremem truskawkowym :)




Kolejna wielkanocna propozycja. Jeżeli pamiętacie ostatni przepis na Brownie z dodatkiem oleju, to te babeczki są jego modyfikacją. Tym razem z użyciem białej czekolady, i kremem z bitej śmietany :) Będą piękną ozdobą koszyczków i stołów wielkanocnych :)

Składniki na ok. 15 babeczek:
100g białej czekolady roztopionej w kąpieli wodnej
3 duże jajka
150g mąki pszennej
100g cukru
1 cukier waniliowy
2 łyżeczki płaskie proszku do pieczenia
9 łyżek oleju
1/2 szklanki posiekanych orzechów włoskich

Jajka mieszamy z cukrami i olejem, dodajemy przestudzoną, roztopioną czekoladę, dokładnie mieszamy. Dodajemy mąkę z proszkiem, łączymy. Na końcu wsypujemy orzechy i delikatnie wszystko mieszamy. Rozlewamy ciasto do foremek babeczkowych. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180st.C, i pieczemy ok. 25 min.

Krem truskawkowy:
250g bitej śmietany
2 łyżki konfitur z truskawek
Śmietanę ubić na sztywno, pod koniec delikatnie dodać konfitury, i jeszcze chwilę miksować:)

Ostudzone babeczki ozdobić kremem, przy użyciu szprycy. Posypać kolorową posypką (my posypałyśmy posiekanymi m&m). Smacznego:)

poniedziałek, 25 marca 2013

Owsiaki na mące kukurydzianej z czekoladą :)



Pyszne, dzięki mące kukurydzianej kruche i aromatyczne. Przemycenie kawałków czekolady, skusi nawet wybrednych niejadków. Wyrzuty sumienia mniejsze, a dzień zaczęty smakowicie słodko :)

Składniki na ok.32 ciasteczka:
350g mąki kukurydzianej
200g płatków owsianych
1 płaska łyżeczka sody
2 jajka
125 ml oleju
200g brązowego cukru
2 łyżki wody
100ml miodu
150g posiekanej czekolady (ja wymieszałam pół na pół z żurawiną)

Suche składniki (prócz czekolady i żurawiny) mieszamy w jednej misce, mokre dokładnie w drugiej. Następnie mokre wlewamy do suchych, mieszamy. Dosypujemy czekoladę i żurawinę, dokładnie łączymy. Małą łyżeczką nakładamy na blachę, w lekkich odstępach(ciasta nam urosną). Pieczemy w 180st. C ok 15min. Smacznego :)





Placki ziemniaczane z ostrą kiełbaską, serem i ziołami :)


Bardzo je lubimy. W moim rodzinnym domu, jadło się je posypane cukrem. U mnie (Dave nie uznaje obiadów na słodko) pachną przyprawami, roztopionym serem i czosnkiem. Nie robimy ich często, ale kiedy w koncu się pojawią, nikt nie może się opanować :)

Składniki na trzy głodne osoby :
1 kg startych ziemniaków jak na surówkę
1 cebula posiekana w kostkę (ja dodałam tym razem szczypiorek)
2 ząbki czosnku
2 jajka
3 łyżki mąki pszennej
łyżeczka ziół prowansalskich
płaska łyżeczka soli
pieprz
100g startego sera (waszego ulubionego)
150g ostrej kiełbaki (może też być kabanos, myśliwska, albo szynka)

Wykonanie jest proste jak drut. Starte ziemniaki odsączamy z nadmiaru soku. Mieszamy z jajkami i mąką. Dodajemy dodatki, i przyprtawy. Dokładnie mieszamy. Smażymy na rozgrzanym oleju do złotego koloru. Smacznego!




Brownie z orzechami włoskimi na oleju :)

Pyszne, wilgotne, z każdym kęsem uzależniające bardziej. Przepis znaleziony w internecie na blogu "Kilka Oliwek". Dla zwolenników ciast Brownie będzie doskonały. Jego zaletą jest ekstremalnie czekoladowy środek, lekko ciągnący się jak najlepsza krówka, a wierzch...zachwycająco chrupiący (tworzy się taka pyszna pękająca skorupka). Pycha, pycha, i jeszcze raz pycha. Myślę, że obok tradycyjnych (raczej suchych ) babek, będzie fajną odskocznią na wielkanocnym stole:)

Składniki na średniej wielkości tortownicę:
200g gorzkiej czekolady
4 jajka
13 łyżek oleju
175g mąki pszennej
0,5 łyżeczki soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier waniliowy
100g orzechów włoskich
340g cukru (dałam mniej, i dodałam brązowy)

Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Przestudzoną, mieszamy z jajkami, cukrem, solą i olejem. Dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Łączymy dokładnie łyżką. Na końcu wrzucamy posiekane orzechy i delikatnie mieszamy. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180st.C, i pieczemy 25 minut .Smacznego!





czwartek, 7 marca 2013

Karkówka pachnąca lasem :)


Pyszna, krucha, aromatyczna, rozpływająca się w ustach. Trudno będzie mi podać dokładnie ilość składników, bo to takie gotowanie z głowy. Postaram się jednak podać najdokładniej jak umiem :)

Składniki na trzy osoby:
6 plastrów karkówki
1 szklanka namoczonych wcześniej suszonych grzybów (u mnie borowiki)
łyżeczka papryki słodkiej
łyżeczka suszonego czosku
łyżeczka soli
łyżeczka majeranku
pieprz do smaku
śmietanka do zagęszczenia sosu
2 łyżki oliwy do smaczenia (u mnie z pestek winogron)
dodatkowo 3 torebki ugotowanego brązowego ryżu

Karkówkę podsmażamy w dużym garnku, z dwóch stron na dwóch łyżkach oliwy z pestek winogron (może być zwykła). Musi być mocno podpieczona (to tak ok. 20min. na srednim ogniu), dopiero wtedy dodajemy przyprawy, wszystkie oprócz majeranku. Podsmażamy jeszcze chwilę. Zalewamy  wodą, tylko do przykrycia mięsa. Dodajemy odsączone z wody grzyby i majeranek. Przykrywamy pokrywką, i na bardzo małym ogniu, dusimy ok. 1h. Po tym czasie sprawdzamy czy nie potrzeba dodać jeszcze soli, lub pieprzu. Zaciągamy śmietanką. Podajemy z ryżem, lub jak wolicie z kaszą. Smacznego :)


Irish Soda Bread :)



Jednym słowem irlandzki chleb sodowy :) Przejrzałam wiele przepisów, i ten znaleziony na blogu "Domowe Wypieki", najbardziej przypadł mi do gustu. Chlebek jest smaczny, z chrupiącą skórką, i mięciutkim środkiem. Jego składnikami jest głównie mąka, maślanka, jajka i soda (to dzięki niej chlebek nam rośnie). W Irlandii jest wiele wariacji tego pieczywa. Mamy pieczone na mące pszennej, razowej, z rodzynkami, z orzechami. Możliwości jest wiele. Jego cechą charakterystyczną jest nacięcie w kształcie krzyża na środku bochenka. Ja, jak to ja, nie byłabym sobą, gdybym nie dodała czegoś od siebie :P Nasza wersja jest z dodatkiem mąki kukurydzanej (dała ona piękną złocistą barwę), rodzynek, daktyli i orzechów włoskich. Chlebek wyszedł smaczny, aromatyczny, przypominający w smaku trochę bułki mleczne, trochę keks:) Smak, którego się nie zapomina. Z okazji nadchodzących świąt, może być ciekawym, i oryginalnym dodatkiem do śniadania wielkanocnego:)

Składniki na chlebek o średnicy ok 23cm:
1,5  szklanka mąki pszennej
1 szklanka mąki kukurydzanej
2 łyżki brązowego cukru
1 łyżeczka sody
1/2 łyżeczki soli
3 łyżki miękkiego masła
1 jajko
3/4 szklanki maślanki
1/2 szklanki rodzynek
1/2 szklanki orzechów włoskich
1/4 szklanki posiekanych daktyli

W dużej misce wymieszać mąki, cukier, sodę i sól. Dodać miękkie masło i wymieszać. W mniejszej misce wymieszać jajko i maślankę, przelać do suchych składników. Wszystko dobrze wymieszać. Dodać rodzynki, daktyle i orzechy. Zagnieść dokładnie ciasto, podsypując delikatnie mąką. Uformować okrągły bochenek, zrobić nacięcie na kształt krzyża. Posmarować wierzch roztrzepanym jajkiem z łyżką mleka. Piec w temperaturze 190st.C około 40 min., do tzw. suchego patyczka. Smacznego:)!




wtorek, 5 marca 2013

Sernik z budyniem czekoladowym :)




Genialny, pyszny, rewelacyjny!!! Kolejna propozycja na zbliżające się święta. Dedykowany szczególnie dla wszystkich budynio i sernikoholików :P Przepis znaleziony na blogu "Mała Cukiernia". Polecam gorąco :)

Składniki na kruche ciasto:
2 jajka + 1 żółtko
2,5 szklanki mąki pszennej
łyżeczka proszku do pieczenia
3/4 kostki zimnego masła
1/2 szklanki cukru
Wszystkie składniki dokładnie zagniatamy. Formujemy kulę i chłodzimy pół godziny w lodówce. Po tym czasie wylepiamy ciastem formę, wysmarowaną tłuszczem i posypaną kaszą manną.

Masa budyniowa:
4 budynie czekoladowe
4 szklanki mleka
5 łyżek cukru
Budynie ugotować według instrukcji na opakowaniu, na czterech szklankach mleka. Masa będzie bardzo gęsta (nie przestraszyć się). Lekko przestudzić, i wylać na kruche ciasto.

Masa serowa:
1/2 kg zmielonego twarogu
1 szklanka cukru
4 jajka (żółtka i białka osobno)
1 budyń waniliowy
Żółtka miksujemy z cukrem, na puszystą masę. Dodajemy twaróg, mieszamy. Dodajemy budyń waniliowy w proszku, łączymy. Na koniec dodajemy ubite na sztywno białka, i delikatnie łączymy z masą. Wylewamy na budyń czekoladowy.
Ciasto wkładamy do nagrzanego piekarnika, do 180st.C. Pieczemy 50 min. Studzimy w uchylonym piekarniku. Smacznego:)!!!!











niedziela, 3 marca 2013

Pieczona Łopatka w warzywach :)





Już jutro zapraszam was na kolejny wielkanocny smakołyk, a dzisiaj coś zupełnie z innej bajki :) To taka potrawa "przez przypadek". Powstała z braku pomysłu na obiad, i chwilowego olśnienia kulinarnego. Mimo, że zazwyczaj powtórzenie spontanicznej inwencji kulinarnej, bywa ciężkie (jak i niemożliwe), ta potrawa po raz drugi, i trzeci , była równie znakomita:) Mięso aromatyczne, kruche, warzywa mięciutkie, po prostu palce lizać :P

Składniki:
500g łopatki pokrojonej w kawałki
6 dużych ziemniaków pokrojonych w kostkę
2 marchewki pokrojone w talarki
1 cebula pokrojona w kostkę
2 łyżki musztardy
2 ząbki czosnku sarepskiej lub chrzanowej
łyżeczka ziół prowansalskich
łyżeczka słodkiej papryki
płaska łyżeczka soli
szczypta pieprzu
50g startego sera

Wszystkie składniki (oprócz sera) dokładnie mieszamy w misce, wstawiamy do lodówki na godzinę, aby smaki się połączyły. Po tym czasie przekładamy wszystko do naczynia żaroodpornego, i pod przykryciem pieczemy godzinę w 180st.C. Po upływie godziny odkrywamy przykrycie, posypujemy potrawę serem, i pieczemy jeszcze ok,10 - 15 min, aż nasz ser się roztopi. Wyciągamy i zajadamy :) Smacznego!!!

piątek, 1 marca 2013

Wielkanocna Twarogowa Babka cytrynowa :)


Zaczynamy testować przepisy na Wielkanoc :) Trudno uwierzyć, ale to już za 4 tygodnie. Jeżeli chodzi o babki, to nikt z mojej rodzinki , nie był jej wielbicielem. Dave uważał, że za suche. Olivka, ze ciasto musi być z czekoladą. A ja wolałam coś bardziej z charakterem. Babka to był dla mnie kawałek suchego ciasta, wolałam ułamać sobie kawałek czekolady :P Jednak na Wielkanoc Babka musi być. No więc przesiedziałam wczoraj w internecie w poszukiwaniu czegoś co nas zadowoli. Na blogu "Kuchnia Agaty" znalazłam przepis, który bardzo mnie zainteresował, z prostego powodu - dodatku twarożku (love it!). Przepis, po wprowadzeniu drobnych zmian, okazał się rewelacyjny!!! Babka pyszna, lekko wilgotna, aromatyczna. Pyszna:) Pierwszy raz się nią tak zajadałam. Nawet Dave z Olinkiem dali się skusić, i pochwalili. Polecam gorąco!

Składniki :
300g mąki pszennej
200g cukru
2 serki Danio waniliowe (lub inne tego typu)
200g masła
4duże jajka (żółtka i białka osobno)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki soli
sok z 1 cytryny
cukier puder do posypania lub roztopiona czekolada do polania

Żółtka zmiksuj z cukrem na puszystą masę, dodaj miękkie masło, twarożek, sól, i całość zmiksuj. Mąkę wymieszaj z proszkiem, przesiej i dodaj do ciasta. Wlej sok z 1 cytryny i dokładnie wymieszaj . Białka ubij na sztywno, dodaj do masy i delikatnie połącz całość. Przełóż do wysmarowanej, i posypanej bułką tartą, foremki. Wstaw do nagrzanego piekarnika do 180stC, i piecz około 1h. Do tzw. suchego patyczka. Ostudzoną babkę posyp cukrem pudrem, lub polej roztopioną czekoladą. Smacznego!:)









wtorek, 26 lutego 2013

Sernikobrownies z konfiturą truskawkową :)





Moja propozycja na wszelkie smutki, poprawę nastroju, i dla wszystkich tych, którzy są uzależnieni od czekolady :P Przepis pochodzi z blogu "Moje Wypieki", nieco zmieniony przez moją skromną osobę. Ciacho pyszne, wilgotne, mega mocno czekoladowe, a twarożek i truskawki, idealnie komponują się z smakiem kakao :)

Składniki na ciasto:
200g czekolady pełno mlecznej (w oryginale gorzka)
100g brązowego cukru
200g miękkiego masła
110g mąki pszennej
3 jajka
słoik konfitur truskawkowych

Czekoladę topimy w kąpieli wodnej. Lekko studzimy. Masło dokładnie ucieramy z cukrem. Dodajemy po kolei jajka, i dobrze łączymy mikserem. Wlewamy roztopioną czekoladę, wsypujemy mąkę. Dokładnie mieszamy. 3/4 masy wlewamy do formy, wcześniej wysmarowanej tłuszczem, i posypanej kaszą manną. Na masę kładziemy słoik konfitur z truskawek (nisko słodzone).
Masa serowa:
250g zmielonego twarożku
cukier waniliowy
70g brązowego cukru
2 jajka w całości
2 płaskie łyżki kaszy mannej
Wszystkie składniki dokładnie łączymy mikserem. Wylewamy masę na konfitury. Przykrywamy resztą ciasta czekoladowego. Pieczemy ok. 40 min. w 180st.C
Smacznego ;)